Archive for 11 listopada 2022

Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZPO w Terpentynie

11 listopada to dzień, w którym obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości państwowych, która ma upamiętniać odzyskanie przez Polaków wolności po 123 latach zaborów. Nasza społeczność szkolna dzisiejsze świętowanie 104. rocznicy tego doniosłego wydarzenia rozpoczęła od wspólnego z innymi jednostkami organizacyjnymi Gminy Dzierzkowice przemarszu pod pomnik bohaterów poległych w I wojnie światowej, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki.
Po oddaniu hołdu tym, którzy stracili życie za suwerenność Polski zebrani uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej w intencji Ojczyzny.
Po nabożeństwie wszyscy udali się do hali sportowej ZPO w Terpentynie, gdzie młodzież z klas piątych oraz chór szkolny w słowno – muzycznym montażu przypomnieli wszystkim, jak kręta i długa była droga naszych przodków do niepodległości. Poetyckie strofy i wzruszające pieśni przeniosły zgromadzonych w klimat zadumy i patriotycznej refleksji.
Udział w uroczystości uświadomił uczestnikom, że to wielkie szczęście dorastać i żyć w niepodległym kraju, a wolność to nie dar, lecz odpowiedzialne zadanie dla wszystkich współczesnych Polaków, bo jak głosił Jan Paweł II, „wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.

Hymn o 11.11 w ZPO Terpentyna

W przededniu Święta Niepodległości, wzorem minionych lat, społeczność ZPO włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni w hali sportowej odśpiewali uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”, rozpoczynając tym patriotycznym akordem obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości  uczestniczyły też przedszkolaki.
Nasi najmłodsi trzymając w dłoniach biało-czerwone balony przemaszerowali pod pomnik poległych, gdzie zostały złożone kwiaty.
Bardzo wzruszającym momentem było dla maluchów wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego pod masztem, na którym z okazji obchodów 11 listopada po raz pierwszy została podniesiona flaga państwowa.
Zakup masztu i umieszczenie na nim flagi to efekt głosów poparcia oddanych  przez mieszkańców Gminy Dzierzkowice w ramach akcji „ Pod Biało – Czerwoną”, którego celem jest uhonorowanie  Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Jesteśmy dumni, że maszt eksponowany jest właśnie  w centralnym miejscu na placu szkolnym- to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu młodego pokolenia Polaków.