Laboratoria Przyszłości – informacje o projekcie

Nasza szkoła wzięła udział w programie Laboratoria Przyszłości.

Poniżej kilka słów o programie oraz wykaz zakupionego sprzętu.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Łączna kwota otrzymana z programu: 81 600 zł

Wykaz zakupionego sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości:

1. Drukarka 3D z akcesoriami – 1 szt.
  2. Filament Devil Desing PLA 1 kg (black, orange, red, blue, aluminnium)  – 5 szt.
  3. Zestaw Forbot do kursu Arduino (Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami – 1 szt.
  4. Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami zestaw złożony z 4 szt. i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie (okulary, licencja na 3 lata, kostka – 4 szt.)
  5. Robot edukacyjny Q-SCOUT wraz z akcesoriami – 6 szt.
  6. Robot edukacyjny KRYPTON wraz z akcesoriami – 1 szt.
  7. CORINTH – MULTIMEDIAL Biblioteka modeli 3D Geometria (licencja) – 1 szt.
  8. Mikroport z akcesoriami – 1 szt.
  9. Aparat fotograficzny z możliwością nagrywania video wraz z akcesoriami – 1 szt.
  10. Gimbal do aparatów cyfrowych – 1 szt.
  11. Statyw z akcesoriami – 1 szt.
  12. Mikrofon kierunkowy z akcesoriami – 1 szt.
  13. Zestaw studyjny oświetlenie do realizacji nagrań – 1 szt.
  14. Przenośny system liniowy (nagłośnienie) – 2 szt.
  15. Głośniki LOGITECH– 5 szt.
  16. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem – 1 szt.
  17. Szafa na narzędzia z 8 szerokimi szufladami – 1 szt.
  18. Szafka zamykana z wysuwanymi półkami – 1 szt.
  19. Szafka z 3 półkami na kółkach – 1 szt.
  20. Regał magazynowy – 7 szt.
  21. Krzesło obrotowe żółte – 7 szt.
  22. Krzesło obrotowe szare – 12 szt.
  23. Stolik komputerowy ze stałą półką na klawiaturę – 4 szt.
  24. Stół prostokątny rozmiar 5 – 4 szt.
  25. Stół prostokątny rozmiar 6 – 4 szt.
  26. Stół półokrągły rozmiar 5 – 2 szt.
  27. Stół półokrągły rozmiar 6 – 2 szt.
  28. Tablica magnetyczna biała na stojaku – 2 szt.
  29.  Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z akcesoriami – 1 szt.
  30. Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco z akcesoriami – 10 szt.
  31. Imadło ślusarskie z kowadłem – 1 szt.
  32. Zestaw tarników do drewna (zdzieraki) – 1 szt.
  33. Wypalarka do drewna z akcesoriami – 5 szt.
  34. Taker – 5 szt.
  35. Termometr laboratoryjny – 1 szt.
  36. Stacja pogody – 5 szt.
  37. Waga szalkowa metalowa – 1 szt.
  38. Waga kuchenna – 1 szt.
  39. Skrzynka narzędziowa – 1 szt.
  40.  Laminator na zimno – 1szt.
  41. Folia do laminatora – 12 szt.
  42. Opiekacz – 2 szt.
  43. Igła cerówka – 2 szt.
  44. Ramy tkackie (małe krosna do tkania) – 12 szt.
  45. Mulina – 10 szt.
  46. Kolorowe kordonki – 4 szt.
  47. Guziki różne 500g – 1 szt.
  48. Koraliki królewny – 1 szt.
  49. Koraliki literki – 1 szt.
  50. Koraliki kryształki pomarańczowe – 1 szt.
  51. Gumki kolorowe – 3 szt.
  52. Zestaw pędzli do malowania – 2 szt.
  53. Zestaw pędzli okrągłych i płaskich – 1 szt.
  54. Tempery 6 kolorów – 2 szt.
  55. Tempery perłowe – 2 szt.
  56. Tempera złota – 1 szt.
  57. Tempera srebrna – 1 szt.
  58. Tempera pastelowa żółta, różowa, fioletowa, pomarańczowa – 4 szt.
  59. Mazaki do tkanin – 1 szt.
  60. Sztaluga z tablicami ścieralnymi dwustronna – 12 szt.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach lekcyjnych, zwłaszcza na: informatyce, technice, plastyce, biologii, przyrodzie, chemii, matematyce, w edukacji wczesnoszkolnej, podczas zajęć pozalekcyjnych oraz podczas uroczystości szkolnych.

Koordynator projektu: Agnieszka Flisek