MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH PAŹDZIERNIK 2022

Już od lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały październik.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.
Październikowe obchody będą przebiegać pod hasłem „Czytamy dla pokoju”.  Głównym celem obchodów tegorocznego święta bibliotek jest popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym.
Literatura odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej. Ważne jest wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych.
Źródło: Biblioteka w Szkole
W ramach obchodów zachęcam wszystkich do odwiedzenia biblioteki szkolnej oraz do korzystania z jej nowych zbiorów zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa.

Biblioteka Szkolna zaprasza również z tej okazji do udziału w konkursie:
„Zakładka przyjaciółką Książki” dla klas 2-3
oraz konkurs na plakat dla klas 4-8 pt. „ Czytanie uskrzydla”.

Zapraszamy również do uczestnictwa w Tygodniowych Akcjach  Czytelniczych:

1. 1.Tydzień: 3.10 – 9.10.2022 r.
      „Czytamy dla pokoju”.
    Wystawa książek obrazujących tragizm wojny.
  2. Tydzień: 10.10 – 16.10.2022 r.
    „Jak zostać superbohaterem ?”.
    Wystawa książek o polskich superbohaterach. Głośne czytanie frag. książek.
  3. Tydzień: 17.10 – 23.10.2022 r.
    „To warto przeczytać” – prezentacja nowości książkowych.
    Codzienna wystawa nowych książek.
  4. 4. Tydzień: 24.10 – 30.10.2022
     Czas na poezję – twórczość Marii Konopnickiej.
    Wystawa książek, głośne czytanie utworów M. Konopnickiej.

art. Renata Siudym