Dwudniowe wycieczki uczniów ZPO w Terpentynie do Lublina w ramach projektu „Mała Ojczyzna – Lubelskie”
„Niech tam sobie ze swej krasy cały świat słynie; Z całej Polski wszak najpiękniej w naszym Lublinie!” pisał Władysław Barwicki zaś uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się o tym biorąc udział w 2-dniowych wycieczkach do Koziego Grodu we wrześniu i październiku 2022 r.
Organizatorem wjazdów edukacyjno-krajoznawczych była Archidiecezja Lubelska realizująca projekt „Mała Ojczyzna – Lubelskie”. Chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami i zdać fotorelację z tych wydarzeń.
Będąc w Lublinie podążaliśmy Szlakiem Legend, poznając barwne opowieści o mieście, jego przeszłości, ważnych miejscach i wydarzeniach.
Przemierzaliśmy Jagiellońskim Szlakiem Unii Lubelskiej, oglądając wiele obiektów będących świadkami tego ważnego w dziejach miasta, Polski i całej Europy wydarzenia jakim była podpisana w Lublinie unia polsko-litewska.
Spacerowaliśmy Starym Miastem, odkrywając miejsca niezwykłe: wąskie uliczki, stare kamienice, tajemnicze zakamarki skrywające przeszłość grodu.
Ze szczytu Wieży Trynitarskiej podziwialiśmy piękną panoramę Lublina.
W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w interesujących zajęciach edukacyjnych, zwiedzaliśmy ekspozycje muzealne, zaś w Radiu Lublin braliśmy udział w warsztatach w studiu nagrań.
Zwiedzaliśmy miejsca kultu, w tym barokową perłę- Archikatedrę Lubelską: skarbiec, krypty oraz niezwykłą Zakrystię Akustyczną.
Niesamowity urok miał wieczorny spacer po Krakowskim Przedmieściu. Zachwyt budziły barwne iluminacje oraz multimedialne fontanny na Placu Litewskim.
Duże wrażenie zrobiła na nas również wizyta w Centrum Spotkania Kultur: łąka na dachu czy miejska pasieka. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści pszczelarza o życiu pszczół i sposobach pozyskiwania miodu.
Bardzo pouczający był spektakl „Drzewo Życzeń”, który obejrzeliśmy w Teatrze im. H. CH. Andersena. Była to lekcja prawdziwej przyjaźni i tolerancji.
Wycieczki do Lublina były dla nas pełnym niezapomnianych wrażeń przeżyciem. Wszystko to oczywiście za sprawą organizatorów, którzy zadbali o bezpieczny transport, smaczne wyżywienie, spokojny nocleg i ciekawy program. O nasze doznania intelektualne, estetyczne i duchowe zadbali wspaniali przewodnicy i osoby prowadzące różnorodne warsztaty. To ludzie, których łączy pasja: robią to co lubią, lubią to co robią.
Mamy nadzieję, że te spotkania będą dla naszych uczniów impulsem do odkrywania swoich zainteresowań i realizacji marzeń. Jesteśmy przekonani, że wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci i jeszcze nie raz wrócimy do Lublina.
Za zaangażowanie, miłą atmosferę i gościnność serdecznie dziękujemy.
Anna Kilian