Archive for 4 października 2016

Lekcja techniki w ZPO w Terpentynie z udziałem funkcjonariuszy Policji z Kraśnika

W dniu 28 września 2016 na lekcji techniki w klasie 4  Szkoły Podstawowej gościliśmy funkcjonariuszy Policji z Kraśnika. Pani dzielnicowa st. sierż. Katarzyna Glinka i pan mł. asp. Artur Surdacki przeprowadzili z uczniami rozmowę na temat bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów. W trakcie lekcji uczniowie odpowiadali na pytania ze znajomości znaków drogowych i demonstrowali prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię. Na koniec czwartoklasiści zasypali gości pytaniami o dobre i złe strony pracy w Policji. Uczniowie słuchali wypowiedzi funkcjonariuszy z zaangażowaniem i uwagą, a na koniec podziękowali gościom za interesującą lekcję.

art. Grzegorz Michałowski

img_0152

img_0155

Warsztaty wyjazdowe do Muzeum Wsi Lubelskiej uczniów III klas gimnazjum ZPO w Terpentynie

Każdego roku, jesienią w ramach realizacji  tematyki zajęć technicznych,  klasy III gimnazjum uczestniczą w warsztatach edukacyjnych  w Muzeum Wsi Lubelskiej.
29 września szkolnym gimbusem pod opieką nauczycieli udaliśmy się do Lublina. Wyjazd ten miał na celu poznanie dawnego życia  trzypokoleniowej wiejskiej rodziny. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych pt: „ Życie codzienne rodziny Książków z Teodorówki”, które odbywają się na ekspozycji w izbie chałupy Książków z Teodorówki.
Nasi uczniowie wcielili się w postacie członków rodziny Książków i odegrali kilka scenek z ich codziennego życia. Pobożność i szacunek, to główne aspekty życia tej rodziny, które mogliśmy zaobserwować. Poznaliśmy także sposób przygotowywania tradycyjnej potrawy polskiej wsi – kapusty z grochem. Rozmawialiśmy o szacunku do pracy, a także o tym, że dzieci od najmłodszych lat miały obowiązki w domu i gospodarstwie. Zobaczyliśmy wyposażenie dawnej izby, w której stare tradycyjne przedmioty występowały we wzajemnej harmonii z nieco nowszymi rzeczami. Oglądaliśmy również kredens z barwnymi naczyniami, obrazy religijne i rodzinne portrety fotograficzne, które stanowiły decorum wiejskiej izby -jakże inne od teraźniejszego wyposażenia naszych domów.
Lekcja ta była bardzo ciekawa i pouczająca – scenariusz i prowadzenie Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, Anna Kozak,  za co Paniom serdecznie dziękujemy, a w następnym roku pewnie kolejna grupa pojawi się na zajęciach.

Artykuł – Klaudia Latos, Aleksandra Dudek

Zapraszamy do galerii

muzeum-wsi-lubelskiej-13